Головна | Реєстрація | Вхід | RSS | Четвер, 02.05.2024, 07:15 |
Троїцько-Харцизька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 18 | |
Вітаю Вас Гість |
|
Урок 1 за романом ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУТема. «Герой нашого часу» -
морально-психологічний роман про долю покоління 40-х рр. ХІХ ст.
Особливості композиції роману
та її роль
у розкритті характеру Печоріна. Мета:
продовжити знайомство учнів із творчістю Лермонтова; розкрити головну тему роману –
взаємини людини і суспільства; визначити ступінь впливу середовища на
формування особистості людини; показати духовні цінності роману; розкрити
майстерність Лермонтова як письменника;
розвивати навички аналізу
епічного твору; вдосконалювати
уміння характеризувати
героїв; виховувати почуття поваги до людської
особистості. Обладнання: портрет
М.Ю.Лермонтова, підручник, текст роману М.Лермонтова «Герой нашого часу»
ілюстрації до роману «Герой нашого часу», схема «Маршрут
Печоріна». Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх
основі умінь та навичок.
Герой
нашого времени…точно портрет, но
не одного человека:это портрет, составленный из пороков всего
нашего
поколения, в полном их развитии.
М.Ю.Лермонтов
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Актуалізація
опорних знань учнів Опитування: ü Назвіть основні
мотиви лірики Лермонтова. ü В чому полягає
особливість художнього світу поета? ü На думку
Лермонтова, в чому полягає призначення поета і поезії?
ü Як пов’язана
творчість видатних російських митців - Пушкіна і Лермонтова? ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми відкриваємо для себе Лермонтова-прозаїка. Роман «Герой нашого часу» разом з «Євгенієм Онєгіним» О.Пушкіна відкриває цілу низку образів «зайвих людей» покоління 40-х років ХІХ ст. Роман мав великий вплив на розвиток російської літератури. Поява роману викликала гостру дискусію, протилежні тлумачення й оцінки. Чому такий асонанс викликав лермонтовський герой? Хто він? Чи схожий він на героя нашого часу? Ці питання ми і будемо з’ясовувати під час вивчення твору.
v Повідомлення
дослідницьких груп Група
«Історики»
Роман «Герой нашого часу» написано про
долю покоління людей, характери яких формувалися в суворі часи після розгрому
повстання декабристів, яке було заплановано на літо 1826 р., проте у зв’язку з раптовою
смертю імператора Олександра І офіцери
вирішили скористатися ситуацією, що склалася (відсутність правителя) і
організували його раніше – 14 грудня 1825 р. Під керівництвом членів
«Північного товариства» на Сенатську площу у Петербурзі вийшло близько 3 тис.
солдатів. Однак керівник повстання князь Трубецькой у призначений час не
з’явився. Поки обирали нового ватажка, час було згаяно. Новообраний цар Микола
І вивів на площу вірні йому війська, які розстріляли повстанців з гармат. У
період з 29 грудня 1825 р. до 2 січня 1926 р. офіцери «Південного товариства»
підняли на повстання Чернігівський полк, що був розташований у Василькові (30
км від Києва). Це повстання також зазнало поразки. П’ятеро організаторів
повстання були засуджені до повішення, 579 осіб потрапили до в’язниці, з яких
100 – відправлені на каторгу до Сибіру. Період реакції, що настав після
придушення повстання декабристів, не зупинив розвитку суспільної думки.
Виникають різні течії реформування російської дійсності: слов’янофіли, західники,
прихильники революційної перебудови суспільства. Діяльність гуртків свідчила
про необхідність змін у російському суспільстві. Група «Літератори»
Звернення Лермонтова до прози не було
випадковістю. У 30-ті рр. у російській літературі помітно посилюється увага до
прозових жанрів, що означало початок нового етапу в її розвитку. Перший свій прозовий твір – історичний
роман «Вадим» Лермонтов почав писати ще в юнкерській школі, але не завершив
його. Незавершеним залишився і соціально-психологічний роман «Княгиня
Ліговська» (1836), побудований у значному ступені на автобіографічному
матеріалі. У цьому романі зустрічається герой, ім’я якого - Печорін.
«Герой нашого часу» написано у формі
журналу, дорожніх записок. Над такою особливою композиційною формою
замислювався ще Пушкін. Він писав у кінці першої глави «Євгенія Онєгіна»: «Я
думал уж о форме плана…» Не міг не думати про це і Лермонтов, тому і створив
роман, який складається з окремих повістей. v Особливості
композиції роману Композиція літературного твору – це побудова,
розташування, взаємозв’язок усіх його частин, образів, епізодів, сцен.
Письменник ретельно
обмірковує послідовність епізодів, систему образів у їх взаємозв’язку, спосіб
оповіді: від автора(оповідача) або від імені героя. Іноді автор,
втілюючи свій задум, порушує хронологічну послідовність подій, вільно
використовує категорію художнього часу, переноситься з теперішнього у минуле,
знову повертається у теперішнє і т.д. така композиція називається ретроспективною. Група «Аналітики»
ü Єдина сюжетна лінія
у романі відсутня; у романі представлено окремі епізоди з життя головного
героя. ü Порушено
композиційний план та хронологічний порядок викладу подій у творі.
Робота з опорною схемою
«Маршрут Печоріна» Бесіда: ü
Чому автор звернувся саме до такої форми побудови твору? ü
З якою метою використано порушення хронології оповіді?
1.
Завдяки такій
композиції автор максимально зацікавлює читача: спочатку представляє героя таким, яким він є, а потім
висвітлює події, які вплинули на формування його особистості. 2.
Завдяки жанру
подорожніх записок читач має можливість простежити внутрішні пошуки героєм
самого себе та істини життя. 3.
У щоденниках
Печоріна автор показує безцільність його життя: щоразу, переслідуючи незначну
мету, герой зрештою не лише не отримує задоволення сам, але й завдає моральної
шкоди людям, які до нього прихильні.
ü
Хто виступає у романі оповідачем?
ü
З якою метою оповідь ведеться від декількох осіб? Досягається багатоплановість розкриття образу Печоріна:
про нього розповідає автор, Максим Максимович, також ми бачимо Печоріна у
взаєминах з іншими людьми. Читаючи щоденник головного героя, ми заглиблюємося у
його внутрішній світ.
ü
Визначте місце Печоріна серед інших персонажів. В чому
полягає його життєва позиція? Він
протистоїть усім іншим персонажам, що робить його головним героєм твору.
Печорін шукає своє місце у житті, призначення у суспільстві, світі, проте йде
манівцями, що призводить його до розчарування.
Висновок: поєднання зовнішнього та внутрішнього сюжетів
(події та психологія героя), особливість композиції твору спрямовані на те, щоб
краще, глибше розкрити характер Печоріна, з’ясувати причини виникнення таких
типів людей. v Своєрідність жанру «Героя нашого часу»
У романі Лермонтова поєднуються
риси психологічного
та філософського
романів. Роман складається з п’яти повістей, кожна з яких має самостійне
значення, але у сукупності вони утворюють єдиний твір, об’єднаний авторською
думкою і одним героєм, який проходить через увесь текст. Група «Аналітики»
Глибина лермонтовського задуму
полягала в тому, що у романі послідовно піддається об’єктивному художньому
аналізу і герой, і час, у який він живе. Дослідження глибин внутрішнього світу
людини дозволяє врешті краще зрозуміти не лише його самого, але й людство в
цілому. Ось чому Лермонтов у передмові до «Журналу Печоріна» висловив наступну
думку: «История души
человеческой, хотя бы самой мелкой души, едва ли не любопытнее и не полезнее
истории целого народа…»
Напружений психологічний аналіз,
застосований у романі автором, та самоаналіз Печоріна – необхідна форма
самопізнання розвиненої особистості. «Я
взвешиваю, разбираю свои собственные страсти и поступки со строгим
любопытством, но без участия, - зізнається перед дуеллю герой роману. – Во мне два человека: один живёт в полном смысле
этого слова, другой мыслит и судит его…» Вчитель. Посилена увага до психологічного розкриття
внутрішнього світу людини дозволили Лермонтову по-новому поставити питання про
моральну відповідальність особистості за свої вчинки, за вибір життєвого шляху,
за свою долю і – тим самим – за долю тих людей, які зустрілись на його
життєвому шляху. Це не лише проблеми психологічні, але й проблеми філософські. ІV. Рефлексія: ü Дайте визначення
поняття «композиція літературного твору». ü
Як називається композиція, коли автор із теперішнього
часу повертається у минуле? ü
Назвіть ознаки морально-психологічного, філософського
романів.
ü Як впливає
особливість побудови роману «Герой нашого часу» на розкриття внутрішнього світу
головного героя? V. Домашнє завдання Робота у групах: 1 група Дібрати цитатний матеріал для доведення
відповідності твору його
жанровим ознакам. 2 група Підготувати цитатний матеріал для
характеристики образу Печоріна. 3 група Дослідити походження прізвища Печорін. 4 група Дібрати репродукції картин художників,
музичні композиції за сюжетом роману
М.Лермонтова
|
|
Copyright MyCorp © 2024 |
Зробити безкоштовний сайт з uCoz |